• slayt
Duyurular

NORVEC PAZAR ARASTIRMASI 

DANISMANLIK HIZMETLERI HAKKINDA

Turk firmalarimiz Norvec genelinde pazar arastirmasi ve danismanlik hizmetleri icin, Dernek yonetim uyemiz Sn.Özgur Levent Katirci bey ile iletisime gecmeleri rica olunur.

info@norpos.no

https://norpos.no/

 


DUYURU

 

01.03.2016 Tarihinden itibaren reklam alanlarimiz ucrete tabii olup uyelerimiz icin uygun paket hizmetleri sunulmaktadir .

DETAY

www.efesolutions.no


İstanbul Hava Durumu
Anket
Döviz Bilgieri
Merkez Bankası Döviz Kuru
  ALIŞ   SATIŞ
USD 18,5589   18,5923
EURO 18,3543   18,3873
       
İş Verenler
T.C. OSLO BÜYÜKELÇİLİĞİ TİCARET MÜŞAVİRLİĞİ PERSONEL ALIM İLANI E-posta: oslo@ticaret.gov.tr Telefon: + 47 21 39 39 72
Batı'daki boykot dalgasına rağmen Norveç'te Rusya kitaplarının satışı patlama yaptı

Rusya'ya yönelik yaptırımlar Rus orkestra şefleri, sopranoları ve bale topluluklarını kapsayan, hatta ikonik yazar Dostoyevski'ye uzanan boykot kampanyasına dönüşürken, Norveç'te Rusya hakkında ve Rus yazarların kaleme aldığı kitapların satışları arttı. PEN Ukrayna'nın Rus yazarların boykot edilmesi çağrısı, PEN Norveç tarafından reddedildi.

Rusya'nın Ukrayna operasyonuna yönelik Batı yaptırımları, modern cadı avına dönüşüp Dostoyevski'yi bile önüne katan boykot çığı halini alırken, Norveç'te tersine eğilim yarattı. Norveç devlet yayın kuruluşu NRK'ye göre Rusya hakkında yazılan ve Rus yazarlar tarafından kaleme alınan kitaplar en çok satanlar listesini kapladı.

'Daha fazla bilgi edinme çabası'

NRK'ye konuşan Kitap Satıcıları Derneği Direktörü Anne Schiøtz"Durum hakkında daha fazla öğrenme ve daha fazla bilgi edinmeye büyük bir ilgi olduğunu görüyoruz, bu nedenle Rusya hakkında ve Rus yazarların kaleme aldığı kitaplarda satışlar arttı" dedi.

Schiøtz, 'insanların medyada gördüklerinin dışında neler olup bittiğine dair daha derin bir anlayış kazanmak istediklerini' söyledi.

'Kurumsal boykot olur, yazar boykotu olmaz'

Uluslararası Yazarlar Federasyonu PEN'in Norveç şubesi de Ukrayna şubesinin Rus yazarların boykot edilmesi çağrısını reddetti.

NRK'ye konuşan PEN Norveç Başkanı Kjersti Løken Stavrum, "Sanat ve kültürün savaş zamanında bile özgürce iletilmesi gerektiğine inanıyoruz. İnsanların kurumsal düzeyde boykot etmesini anlıyoruz, ancak bu yazar düzeyinde olmamalı" dedi.

'Ayrımcılığa, ırkçılığa varmasın'

Kulturplot dergisinin Genel Yayın Yönetmeni Magne Lerø, boykotun tam tersi etki yapacağını söyleyerek çok ileri gidebilecek boykotlar yerine daha fazla diyalog çağrısında bulundu.

Lerø"Sonuçta Rusların kafelere girmesine izin verilmemesi veya bir Rus restoranından yiyecek almak istenmemesi noktasına gelinebilir. 2. Dünya Savaşı'ndan sonra Almanlara karşı yaptığımız gibi davranmayalım" dedi.

 

Bu sözlerle 2. Dünya Savaşı sırasında Alman askerleriyle ilişkileri nedeniyle 'Alman kızları' yaftası yapıştırılıp dışlanan, damgalanan ve bazı durumlarda sınırdışı edilen Norveçli kadınlarla çocuklarına atıfta bulundu. Ulusal hesaplaşmanın bir parçası olarak, 2018'de Norveç hükümeti onlardan resmen özür dilemişti.

 

Ozgur Levent 


11.03.2022

Okunma Sayısı: 310


18.208.132.74
DİĞER HABERLER

Aidat Borcu Sorgulama
Son Eklenen Video
İhale Dosyalı Talep Formu

Notid - Norveç Türk İşadamları Derneği

© Copyright 2021  V4.1 Tüm Hakları Saklıdır.


Top