• slayt
Duyurular

NORVEC PAZAR ARASTIRMASI 

DANISMANLIK HIZMETLERI HAKKINDA

Turk firmalarimiz Norvec genelinde pazar arastirmasi ve danismanlik hizmetleri icin, Dernek yonetim uyemiz Sn.Özgur Levent Katirci bey ile iletisime gecmeleri rica olunur.

info@norpos.no

https://norpos.no/

 


DUYURU

 

01.03.2016 Tarihinden itibaren reklam alanlarimiz ucrete tabii olup uyelerimiz icin uygun paket hizmetleri sunulmaktadir .

DETAY

www.efesolutions.no


İstanbul Hava Durumu
Anket
Döviz Bilgieri
Merkez Bankası Döviz Kuru
  ALIŞ   SATIŞ
USD 18,6143   18,6479
EURO 19,5375   19,5727
       
İş Verenler
T.C. OSLO BÜYÜKELÇİLİĞİ TİCARET MÜŞAVİRLİĞİ PERSONEL ALIM İLANI E-posta: oslo@ticaret.gov.tr Telefon: + 47 21 39 39 72
Yurt Dışı Türkler


NORVEÇ’TE VATANDAŞLARIMIZ:

Ocak 2013 itibariyle Norveç’te yaşayan Türk kökenlilerin sayısı 17.000’dir. Bu ülke vatandaşlığını kazanmış Türklerin sayısı ise 12.000 civarındadır.

Norveç’te Türk vatandaşlarımızın yoğun olarak bulunduğu şehirler sırasıyla Oslo, Drammen, Stavanger, Trondheim, Bergen’dir.

Norveç’te temel öğretim kurumlarına (ilköğretim okulları ve lise) kayıtlı 2.355 Türk öğrenci bulunmaktadır. Mesleki Eğitim Kurumlarına Kayıtlı Türk öğrenci sayısı ise yaklaşık 3.000’dir

Norveç Genelinde işsizlik oranı %3.30 iken, bu oran ülke genelindeki yabancılar arasında %7,40; Türk vatandaşları arasında ise %8,70’tir.

Ülkede Türk vatandaşlarının faaliyet gösterdiği iş alanları ve meslek kategorilerinde gıda sektörü öne çıkmaktadır ancak kentlere göre farklılık dikkat çekmektedir. Örneğin Drammen’de temizlik, Stavanger’de turizm, Trondheim’de lokantacılık, Bergen’de tarım, Kristiansan’de yapı işleri, Baerum’da ise oto tamiri vatandaşlarımızın çalıştığı iş kolları arasında öne çıkmaktadır.

Norveç Genelinde ulusal ve yerel parlamentolarda parlamenter sıfatıyla görevde bulunan Türk kökenli bulunmamaktadır. Belediye Meclisleri ve belediyeler bünyesindeki yabancılar meclislerinde görevli bulunan Türk kökenli göçmen sayısı başkent Oslo’da bir, Drammen kentinde ise dörttür.

Çok kültürlülüğe ilişkin sorunlar, Türk ehliyetlerinin Norveç’te kabul edilmemesi, iş başvurularında yapılan ayrımcılık ve aile birleşimde, partnerin ülkeye gelebilmesi için gereken bekleme süresi Norveç’te yaşayan vatandaşlarımızın başlıca sorunlarını oluşturmaktadır.

Türk vatandaşları tarafından Norveç’te kurulan dernek sayısı ise 27’dir. Bu derneklerin bir kısmı ‘Norveç Türk Dernekleri Federasyonu’ çatısı altında toplanmışlardır. Norveç’te bulunan vatandaşlarımızın, Norveç ve Türkiye arasındaki insani, kültürel, sosyal ilişkilerin gelişmesine, ülkede yaşayan Türk kökenlilerin sorunlarının çözümüne, Türk toplumu arasındaki dayanışmanın korunmasına ve kültürümüzün Norveç’te yaşatılmasına katkıda bulunabilmeleri açısından daha çok sivil toplum kuruluşları oluşturmaları ya da bulunan sivil toplum kuruluşlarının bünyesinde olmaları faydalı olacaktır

 

Aidat Borcu Sorgulama
Son Eklenen Video
İhale Dosyalı Talep Formu

Notid - Norveç Türk İşadamları Derneği

© Copyright 2021  V4.1 Tüm Hakları Saklıdır.


Top